Μια γνωριμία μαζί της...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Μια γνωριμία μαζί της...

Δημοσίευση  Γιάννης Αγγέλου Την / Το Σαβ Οκτ 27, 2007 9:51 pm

Ήταν Σεπτέμβρης του 1986. Είχα ολοκληρώσει τις σπουδές μου στη Στρατιωτική Σχολή των Ευελπίδων και είχα ορκιστεί Ανθυπολοχαγός του Μηχανικού, πριν από περίπου 2 1/2 μήνες. Βρισκόμουν στη γιορτή Νεολαίας του ΠΑΣΟΚ, στου Ζωγράφου. Ήταν σε ένα πάνελ, περιστοιχισμένη από νεολαίους. Έλαμπε σαν το ωραιότερο άστρο της νύχτας. Σε κάποιο διάλειμμα επιδίωξα και βρέθηκα δίπλα της. Συστήθηκα και της είπα και την ιδιότητά μου. Γύρισε και με κύτταξε με έναν τρόπο που μόνο αυτή ήξερε, μόνο αυτή μπορούσε... Μου ζήτησε να την επισκεφτώ στο Υπουργείο. Πράγματι, μετά από τρεις μέρες, πήγα στο Υπουργείο, με το θράσσος ενός 24χρονου. Βρέθηκα στο γραφείο της και μιλήσαμε. Ιδιαιτέρως. Οι δυό μας. Εγώ, ένας κοινός θνητός και μια θεά, η τελευταία Ελληνίδα θεά.
Είπαμε πολλά. Όταν έφυγα, ένιωθα να πετώ. Η γνωριμία μου με αυτή τη γυναίκα μου έδωσε τη χαρά να μιλήσω με ένα ζωντανό όνειρο.
Δεν άντεξε στους ανασχηματισμούς. Οι ανασχηματισμοί την ήθελαν κοντά της. Δεν γινόταν Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ δίχως τη Μελίνα, το Μελινάκι.
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη ζωή, Παράδεισος ή Κόλαση. Το μόνο που ξέρω είναι πως όπου και να βρίσκεται, είναι πάντα εδώ. Γιατί οι θεές δεν πεθαίνουν.
Κάθε φορά που κυττάζω τον ουρανό, τώρα, 13 1/2 χρόνια μετά, ψάχνω να βρω το πιο λαμπερό αστέρι. Και πάντα, αυτό το αστέρι, το φωνάζω Μελίνα, Μελινάκι.

Γιάννης Αγγέλου

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 02/10/2007

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://ggange.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης